تولید محتوای الکترونیکی تخصص ماست

محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی به مجموعه ای از تصاویر ، متون ، فیلم ها و صدا ها اطلاق می شود که هدف آن آموزش یک یا چند بخش از محتوای درسی است. البته می توان مجموعه ای تصاویر و یا متون و یا انیمیشن های مرتبط با یک موضوع درسی را جداگانه و هرکدام به تنهایی یک محتوای آموزشی به شمار آورد .

بسياري از سازمان ها، مراکز علمي و دانشگاه ها امروزه براي ارائه مطالب جديد به افرادی که توانايي حضور فيزيکي در کلاس هاي درس و يا محل هاي آموزشي را ندارند، مطالب خود را به صورت آموزش هاي مجازي و به شکل آموزش الکترونیکی براي کاربران در شبکه اينترنت قرار داده اند تا علاقه مندان به علوم مختلف اقدام به يادگيري آن ها بدين شکل نمايند.امکانات محتوای آموزشی الکترونیکی قابل مقایسه با امکانات موجود در کلاسهای آموزشی نیست. با کمک نرم افزارهای موجود و استفاده از تکنیک‌های سمعی و بصری و … می توان بسیاری از مسائل را به راحتی و به صورت ملموس برای دانشجویان و دانش آموزان شرح داد.

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

یکی از سیستم‌های مهم ارتباطی از دانش در عصر جدید از طریق شکل‌گیری وب و عرضه‌ی تولید محتوا بوسیله‌ی اینترنت بوده است. این روزها تولید محتوا در قالب الکترونیکی نیاز هر روزه‌ی انسان‌هاست. با استفاده از رسانه‌ی قدرتمندی مثل اینترنت، محتوای آموزشی را می‌توان به صورت محتوای الکترونیکی با هزینه‌ی کمتر و به نحوی تأثیرگذار و مفید انتقال داد. اما در پاسخ به این سؤال که منظور از محتوای الکترونیکی چیست باید گفت که معانی و تعاریف بسیار گسترده‌ای درباره‌ی محتوای الکترونیکی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
به لحاظ فنی، محتوای الکترونیکی به هر نوع اطلاعات دیجیتالی گفته می‌شود که در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شود.
در تعریفی دیگر، E-content محصولات و خدماتی نامیده می‌شود که بصورت الکترونیکی ارائه می‌شوند. علاوه بر این، محتوای الکترونیکی (E-content) که همچنین از آن به عنوان محتوای دیجیتالی نیز یاد می‌شود به محتوا و یا اطلاعاتی که روی دستگاه‌های الکترونیکی مبتنی بر شبکه توزیع می‌شوند یا با استفاده از شبکه کامپیوتری مانند اینترنت در دسترس قرار می‌گیرند نیز گفته می‌شود. طبق فرهنگ لغت آکسفورد، محتوای الکترونیکیمتن‌ها و تصاویر دیجیتالی است که برای نمایش در صفحات وب طراحی شده‌اند. به گفته‌ی ساکسنا آنوراگ، محتوای الکترونیکی اساساً بسته‌ای است که نیازهایی مانند به حداقل رساندن فاصله‌ها، اثربخشی هزینه، کاربرپسند بودن و سازگاری با شرایط محلی را برطرف می‌کند. محتوای الکترونیکی را می‌توان در مدل‌های مختلف برای انواع مختلف مخاطب تولید کرد. امروزه از این نوع محتوا برای برگزاری دوره‌های آموزشی و یادگیری الکترونیک بسیار استفاده می‌شود.
هدف از توسعه‌ی محتوای الکترونیکی ایجاد یک جامعه‌ی غنی از اطلاعات است. هر فردی در جامعه از ایجاد، دریافت، به اشتراک‌گذاری و استفاده از اطلاعات برای پیشرفت خود سود می‌برد. محتوای الکترونیکی معتبر، جامع و هدفمند شرایط برای دسترسی به محتوای دیجیتال با کیفیت بالا و مفید را فراهم کرده و بعنوان یک معلم مجازی تأثیرگذار عمل می‌‌کند. محتوا بدلیل انعطاف‌پذیری زمان، مکان و سرعت یادگیری روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود و شامل هر نوع محتوایی است که از طریق رسانه‌های مختلف الکترونیکی تولید و توزیع می‌شود. انواع مختلفی از محتوای دیجیتالی که از اهمیت آموزشی نیز برخوردار هستند بصورت آنلاین در دسترس مردم قرار گرفته است.

انواع محتوای الکترونیکی

انواع محتوای الکترونیکی عبارت‌اند از:

  • محتوای متنی
  • محتوای تصویری
  • محتوای صوتی
  • محتوای ویدیویی
  • محتوای گرافیکی
  • انیمیشن‌ها و سخنرانی‌های آنلاین

محتوای متنی

متن مهم‌ترین عنصر در هر محتوای الکترونیکی است و شما بخشی از محتوای متنی را در هر نوع محتوای دیجیتالی می‌بینید. کامپیوترها در هر سطح می‌توانند به تولید محتوای متنی بپردازند و فایل‌های متنی مثل ورد پد و MSWORD برای ایجاد متن استفاده کنند. در واقع می‌توان محتوای متنی را در قالب‌های زیر ذخیره کرد: txt، doc،htm  و pdf. مقالات و کتاب‌های الکترونیکی زیادی وجود دارد که آن‌ها را هم می‌توان در این دسته قرار داد.

محتوای تصویری

تصاویر را می‌توان در فرمت‌های مختلف bmp.gif ،jpg و png ذخیره کرد. bmp یک فرمت غیر فشرده است که عکس را در میلیون‌ها رنگ ذخیره می‌کند و محبوب‌ترین فرمت برای تبادل تصاویر بین برنامه‌های مختلف است. gif یک فرمت فشرده است و تصویر را در ۲۵۶ رنگ ذخیره می‌کند. از این فرمت برای نمایش تصاویر در صفحات وب بسیار استفاده می‌شد. jpg یک فرمت تصویر بسیار عالی است و تصویر را در میلیون‌ها رنگ در فایل با اندازه‌ی بسیار کوچک ذخیره می‌کند که در نتیجه آن محبوب‌ترین فرمت برای محتوای الکترونیکی است. محتوای تصویری و ویدیویی را جذاب‌ترین نوعمحتوای الکترونیکی می‌دانند.

محتوای صوتی

این روزها، فایل‌های صوتی و پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی بخشی از این نوع محتوا را تشکیل می‌دهند و بین مخاطبان محبوبیت زیادی دارند چرا که هرجایی و حتی هنگام پیاده‌روی و رانندگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از محتواهای صوتی الکترونیکی برای تبدیل یک کتاب چاپی به صوتی و اغلب با اهداف آموزشی استفاده می‌شود. فرمت‌های مختلف صوتی وجود دارد که می‌توان بعنوان بخشی از محتوای الکترونیکی استفاده کرد. wav، au، mp3 و mid محبوب‌ترین فرمت‌های صوتی E-content است. au فرمت فشرده ذخیره صدا از طریق سان مایکروسیستمز است. MP3 یک قالب بسیار فشرده برای ذخیره‌سازی صدا و موسیقی است که فرمتی بسیار محبوب برای ذخیره‌سازی و تبادل موسیقی دیجیتال امروز است. mid هم یک فرمت محبوب ذخیره موسیقی است.

محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی ​​عالی‌ترین و هیجان‌انگیز‌ترین نوع محتوا در حوزه‌ی E-content است. با پیشرفت‌های اخیر در فناوری‌های فشرده‌سازی و پخش،محتوای ویدیویی به بخش مهمی از عناصر محتوای الکترونیکی تبدیل شده است. همچون دیگر عناصر، محتوای ویدیویی دیجیتالی نیز فرمت‌های مختلفی دارد و به دو صورت فشرده و غیر فشرده ذخیره می‌شود. از محتوای ویدیویی با اهداف مختلفی مثل سرگرمی، آموزش، تبلیغات و… استفاده می‌شود. فیلم و سریال، ویدیوهای آموزشی جزو پرطرفدارترین نوع محتوای ویدیویی هستند.

انیمیشن

انیمیشن دوبعدی و سه‌بعدی ابزارهای ارتباطی قدرتمندی هستند. فناوری‌های فشرده‌سازی جدید کمک کرده است که انیمیشن به بخش منظمی از محتواهای الکترونیکی تبدیل شود. انیمیشن‌ها در فرمت‌های مختلف flc،swf و gif وجود دارند. flc یک فرمت قدیمی انیمیشن دوبعدی از AutoDesk است. swf فرمت جدیدی از ماکرومدیا برای ذخیره‌ی انیمیشن‌های دوبعدی است. برخی برنامه‌ها نیز انیمیشن‌های سه بعدی را در این فرمت محبوب اجرا می‌کنند. gif را هم می‌توان یک انیمیشن محسوب کرد.

جدای از این نوع محتواها، این روزها بسیاری از مدرسان، مشاوران کسب‌وکار، مدیران شرکت و حتی دانشگاه‌ها از محتوای الکترونیکی به بهترین نحو برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. امروزه، بیش از پیش کلاس‌ها، کارگاه‌ها، سمینار و وبینارهای آنلاین در فضای وب برگزار می‌شود که اکثر آن‌ها جنبه‌ی آموزشی دارند. کسب ‌و کارها نیز از این محتوا برای معرفی و تبلیغ برند خود، آموزش کارکنان و روش‌های کسب ‌و کار خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که در وب و یادگیری الکترونیکی محدودیتی برای مردم به لحاظ فاصله وجود ندارد، این فضا فاصله‌ی دانش بین مردم شهرهای مختلف را کاهش داده و روند یادگیری سریع‌تر، دسترسی به دانش روز جهان برای مردم در محیط وب و با انواع محتواهای مختلف تسهیل شده است.

اکنون که دیگر می‌دانید منظور از محتوای الکترونیکی چیست و با انواع آن آشنا شدید، در هر جا که هستید می‌توانید از آن برای رسیدن به بخشی از اهداف خود استفاده کنید. بهتر است از همین امروز شروع کنید.

 

دوره های آموزش تولید محتوا
 

دوره های آموزش تولید محتوای الکترونیکی ویژه ساخت آموزشهای مجازی

 

دوره آموزش تولید محتوای الکترونیکی

◆ دوره آموزش سناریونویسی

◆ دوره آموزش ساخت پادکست آموزشی

 دوره آموزش ساخت فیلم آموزشی

 دوره آموزش ساخت محتوای تعاملی( ساخت محتوای SCORM )

◆  دوره آموزش ساخت اپلیکیشن آموزشی Android

◆ کوچینگ تولید محتوای الکترونیکی

برای ثبت نام در دوره های تولید محتوای الکترونیکی مراحل زیر را انجام دهید:

✔ تماس با محتوای نو

✔ مشاوره با مسئول ثبت نام دوره ها

✔ در صورت تمایل مشاوره با مدرس دوره ها و ارائه اطلاعات به مدرس دوره جهت اثربخش شدن دوره آموزشی و تنظیم سرفصلها مطابق با نیاز شما 

✔ ثبت نام نهایی و واریز شهریه دوره

✔ برنامه ریزی دقیق روز و تاریخ برگزاری دوره

✔ شروع کلاسها طبق برنامه ریزی

 

دوره های آموزش تولید محتوا، تبلیغات انلاین ، بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ

 

دوره آموزش تولید محتوا

 

◆ دوره آموزش مفاهیم تخصصی سئو و دیجیتال مارکتینگ 

 دوره آموزش مقاله نویسی سایت و نوشتن توضیحات صفحات محصول سئو شده

◆ دوره آموزش ساخت پوستر تبلیغاتی

◆ دوره آموزش ساخت پادکست تبلیفاتی

 دوره آموزش ساخت فیلم تبلیغاتی و فیلم معرفی محصولات و فیلم معرفی خدمات

◆ کوچینگ تولید محتوا

برای ثبت نام در دوره های تولید محتوا ویژه سئو ، تبلیغات اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ مراحل زیر را انجام دهید:

✔ تماس با محتوای نو

✔ مشاوره با مسئول ثبت نام دوره ها

✔ در صورت تمایل مشاوره با مدرس دوره ها و ارائه اطلاعات به مدرس دوره جهت اثربخش شدن دوره آموزشی و تنظیم سرفصلها مطابق با نیاز شما 

✔ ثبت نام نهایی و واریز شهریه دوره

✔ برنامه ریزی دقیق روز و تاریخ برگزاری دوره

✔ شروع کلاسها طبق برنامه ریزی

مطالب پیشنهادی
 

 

هوش مصنوعی وب سایت محتوای نو ، مطالب زیر را به شما پیشنهاد میدهد :

◆ مهارت نوشتاری درتولید محتوای الکترونیکی
◆ تولید فیلم آموزشی در تولید محتوای الکترونیکی
◆ آموزش مجازی براساس متدولوژی های چابک (scrum)
◆ نرم افزار تولید محتوای الکترونیکی و نرم افزار آموزش مجازی
◆ جايگاه آموزش الكترونيكي در دانشگاههاي علوم پزشکی

 

تمام مقاله های سایت
 

 

تماس با ما
■ آدرس : تهران،میدان ولیعصر،کوچه ولدی-پلاک24-واحد7
■ تلفن : 88476788-021
■ پشتیبانی در ساعات اداری(10 صبح الی 16 عصر): 09191195991
ویزیت : روزهای پنجشنبه با هماهنگی قبلی امکان پذیر است

آموزش تولید محتوا آموزش تولید محتوا آموزش تولید محتوا

سفارش تولید محتوا


■ سفارش تولید محتوای الکترونیکی


■ سفارش تولید محتوا


دوره های جامع آموزش تولید محتوا


■ آموزش تولید محتوای الکترونیکی آموزشی


■ آموزش تولید محتوا ویژه تبلیغات آنلاین


درباره محتوای نو


ما در حوزه های زیر فعال هستیم:

■  تولید محتوای الکترونیکی ویژه آموزش مجازی و کلاس معکوس

■ تولید محتوا ویژه کسب وکارها و دیجیتال مارکتینگ

■ تولید انواع نرم افزار های آموزش مجازی

■ توانمند سازی سازمانها و موسسات و اشخاص در حوزه تولید محتوا

■ کمک به سازمانها در قالب کوچینگ و مربیگری در راستای تولید محتوا و استقرار انواع سامانه و نرم افزار آموزش مجازی

آشنایی با تولید محتوا


■ محتوای الکترونیکی چیست


■ تولید محتوا چیست


لینکهای مرتبط با تولید محتوا


■ دانلود نمونه محتوای الکترونیکی


■ هزینه تولید محتوای الکترونیکی


دوره های فناوری اطلاعات


■ آموزش طراحی وب سایت (مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)


■ آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید(مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)


■ آموزش ساخت وب اپلیکیشن(مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)