تولید محتوای الکترونیکی تخصص ماست

یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی

 

 

 

یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی

 

در دنیایی که دانشجویان، از طریق تلفن همراه، به‌ هرگونه اطلاعات مورد نیاز دسترسی دارند، آیا می‌‌توان آنها را به‌ روش‌های تدریس سنتی، در کلاس راضی نگاهداشت؟ ...

 

به چه صورتی می‌توان از فرصت محدود ارتباط رو در روی استاد و دانشجویان در کلاس، به‌ نحو بهینه‌ای استفاده کرد؟

 

در چند دهه اخیر کوشش‌های متعددی برای پاسخگویی به این پرسش‌ها، صورت گرفته است. در همین راستا روش‌های مختلف یادگیری ترکیبی پیشنهاد و تجربه شده استیادگیری ترکیبیرویکردیست که با کمک فناوری‌‌های چند رسانه‌ای، یادگیری سنتی را متحول می‌کند، بدون آنکه نقش مهم یادگیری سنتی در آن نادیده گرفته شود.

یکی از روش‌های یادگیری ترکیبی که کارایی خوبی داشته است، یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی  است. کلاس یا یادگیری معکوس  یا وارونه یک مدل آموزشی درواقع آموزش مجازی و تولیدمحتوای الکترونیکی است که در آن دو جزء تدریس در کلاس و انجام تکلیف در منزل، جابجا شده است. در این روش، فعالیت‌هایی که قرار است در خانه و خارج از کلاس اتفاق بیافتد، جایگزین تدریس استاد می‌شود.


در روش یادگیری معکوس در آموزش  مجازی و تولید محتوای الکترونیکی، دانشجویان پیش از هر جلسه درس، مطالب تعیین شده را در قالب ویدیوهای کوتاه، یا دیگر منابع آموزشی، در منزل و محیط خارج از کلاس مطالعه می‌‌کنند و در مقابل، آنچه در آموزش سنتی به‌ عنوان تکلیف خانگی است، به‌ کلاس آورده می‌شود.

 

در یادگیری معکوس (آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی )تمامِ وقت کلاس به‌ حل تمرین، انجام پروژه و یا بحث و گفتگو در مورد مفاهیم درس اختصاص می‌یابد. یک کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی ، آموزش را به یک مدل دانشجو محور تبدیل می‌کند که در آن، زمان کلاس صرف بررسی موضوعات در عمق بیشتر و ساخت موقعیت‌های یادگیری متنوع‌تری می‌شود. روش کلاس معکوس (آموزش مجازی و تولیدمحتوای الکترونیکی )نزدیک‌‌‌ترین مدل به‌ شیوه آموزش سنتی در کلاس درس است که تنها با جابجایی مکان انجام آموزش و تکالیف، نتایج شگرفی به‌ دست می‌‌دهد. روش یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی ، به ویژه در کلاس‌ها و درس‌های با تعداد دانشجوی زیاد نیز نتایج خوبی به‌ همراه داشته است.

 

سلمان خان بنیانگذار آکادمی خان با اجرای یک برنامه تد در سال 2011، با عنوان «بگذارید با استفاده از ویدیو، آموزش را بار دیگر اختراع کنیم» به گسترش روش کلاس معکوس کمک شایانی کرد. ارایه درس از طریق ویدیو، اغلب یکی از عناصر کلیدی روش یادگیری معکوس درتولیدمحتوای الکترونیکی و آموزش مجازی است.

ویدیوها را یا خود آموزشگر تهیه کرده و یا از یک منبع اینترنتی انتخاب می‌کند. تجربه نشان داده است که فیلم آموزشی با صدای استاد درس، تأثیر ویژه‌ای برای یادگیری خارج از کلاس ایجاد می‌‌کند.

گرچه در این روش استفاده از برنامه‌های ضبط شده ویدیویی اهمیت بارزی دارد ولی تنها گزینة آن نیست. کلیه منابع دیداری، شنیداری و نوشتاری (مثل کتاب، مقاله، منابع برخط در وب، پادکست، عکس، اسلاید و ...) از جمله دیگر منابعی هستند که در این روش می‌توان به‌کارگرفت.

 

معکوس کردن روند کلاس(آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی )، به‌ پیش‌نیازهایی احتیاج دارد:

 

به‌ این منظور، آموزشگر باید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی مناسبی برای یادگیری دانشجویان در خارج از کلاس تولید کند و برنامه منظمی برای مطالعه در خانه ارايه دهد و همچنین فعالیت‌های مناسبی برای طرح در کلاس در نظر بگیرد. از این‌رو، برگزاری یک کلاس درس معکوس درمحتوای الکترونیکی و آموزش مجازی چالش‌ برانگیزتر از کلاس معمولی است و آموزشگر را، در ابتدای کار، با سختی‌هایی رو به رو می‌سازد. در این روش تهیه منابع درسی (ویدیوهای کوتاه، پادکست، ...)، به‌ ویژه در اولین باری که در یک درس از این روش استفاده می‌شود، وقت‌گیر و چالش برانگیز است.

 

در این حالت، آموزشگر باید زمان زیادی را، خارج از مسؤولیت‌های آموزشی و جاری، صرف تهیه منابع و ساماندهی درس نموده و در مواردی هزینه‌‌‌‌هایی را نیز متقبل شود. یک راه‌حل در این زمینه برون‌سپاری ضبط و تدوین برنامه‌های ویدیویی است. خوشبختانه، در سال‌های اخیر سامانه‌های آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی دروس ویديویی به‌ نسبت مناسبی در کشور ایجاد شده‌ است. مکتب‌خونه و فرادرس، دو نمونه از این سامانه‌ها هستد.

مکتب‌‌‌خونه، ضبط ویديویی دروس دانشگاه‌های مختلف در سرکلاس درس را سر لوحه فعالیت خود قرارداده است. این حالی است که فرادرس ارايه دروس توسط اساتید را خارج از کلاس و در استودیوهای ویژه ضبط می‌کند. از نگاهی دیگر، تمرکز مکتوب خونه بیشتر بر دروس رسمی و کلاسیک دانشگاهی است؛ اما فرادرس در کنار دروس رسمی، تأکید بیشتری بر آموزش‌‌‌‌های عملی و مهارتی دارد.

یک روش دیگر برای کاستن از مشکلات تهیه منابع ویديویی برای درس، استفاده از منابع آموزشی مناسبی است که در زمینه درس مورد نظر در وب وجود دارد.


  در یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی، کلاس‌ درس، به‌‌ جای محل عرضه و تکرار مکرر و یکنواخت محتوای یک درس، که اغلب برای آموزشگر نیز کسالت‌‌‌آور می‌شود، به جلسات مباحثه و نقادی، یعنی آنچه از یک کلاس درس دانشگاهی انتظار می‌رود، تبدیل می‌شود. فعالیت‌های کلاسی یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی متعدد هستند. از آن جمله است: انجام پروژه‌ها و یا دیگر مواردی که در آموزش سنتی به‌عنوان تکلیف خانگی درنظر گرفته می‌شوند، مرور مطالب درس و رفع اشکال، گفتگو بروی یافته‌ها و دانسته‌ها،  پرسش و پاسخ، حل تمرین، طراحی مسأله، حل مسأله، بحث های دونفره و گروهی و ارایه سخنرانی. فعالیت‌های قبل از کلاس، در کلاس و بعد از کلاس دانشجویان، در دو روش آموزش سنتی و معکوس (آموزش مجازی و تولیدمحتوای الکترونیکی )، به‌‌ طور خلاصه با هم مقایسه شده اند.

 

  مقایسه یادگیری سنتی بایادگیری معکوس درتولید محتوای الکتر

 

 

مزیت دیگر یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی وآموزش مجازی این است که:

 

کلاس را به‌ یک کارگاه آموزشی تبدیل می‌کند، که در آن فراگیران می‌توانند درباره مطالب درسی  پرس‌وجو نمایند، مهارت‌های خود را با به‌ کارگیری مطالب آموخته شده بیازمایند و توسط تمرین‌‌‌‌ها

و فعالیت‌های عملی، با یکدیگر تعامل داشته باشند. در این روش، دانشجویان به‌ صورت فعال، در یادگیری و ایجاد دانش بیشتر درگیرند و همزمان دانش و مهارت‌های کسب شده را می‌آزمایند و ارزیابی می‌‌کنند. حاصل این امر تسلط بیشتر دانشجویان به‌ محتوای آموزش   و دستیابی آنها به یادگیری عمیق‌تر است. در یک کلاس معکوس، مسؤولیت‌‌‌های دانشجویان افزایش یافته و همه درگیر یادگیری می‌شوند. در ان روش، غایبین از درس عقب نخواهند افتاد

در یک کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی، ارتباط بیشتری بین استاد و دانشجو ایجاد می‌شود و فاصله‌های موجود در آموزش سنتی برطرف می‌شود. این روش، به‌ نحو مؤثرتری از زمان محدود رو در رویی استاد و دانشجو در کلاس بهره می‌برد.

 

مهم‌ترین جنبه یادگیری معکوس در تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی :

 

استفاده بهینه از زمان کلاس برای دستیابی به سطوح بالاتر و عمیق تر یادگیریست. بنیامین بلوم شش سطح را برای یادگیری شناختی در نظر گرفت که از به یاد آوردن، که نازل‌ترین سطح است، شروع شده و به اوج یادگیری که خلق کردن است، منتهی می‌شود . در روش یادگیری معکوس در آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی ، این امکان به وجود می‌آید که زمان بیشتری از فرصت محدود کلاس، برای دستیابی به‌ مهارت‌های تفکر سطوح بالاتر اختصاص داده شود.

  

 این امر با تعامل بیشتر دانشجویان با هم در کلاس، برای طرح سؤال، بحث در مورد مفاهیم درس، حل مسأله و ارتباط رو در روی مؤثر‌تر با استاد محقق می‌شود. در کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی نقش استاد از دانای کل و متکلم وحده در آموزش سنتی، به راهنما و تسهیل‌گر یادگیری، تغییر می‌‌‌کند.

 کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی

 روش کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی :

 

این روش همانند دیگر روش‌های یادگیری فعال، باید به‌ تدریج در یک درس به‌ کار گرفت. تغییر همزمان همه جلسات یک درس، از یادگیری سنتی به‌ معکوس، ممکن است واکنش منفی دانشجویان را به همراه داشته باشد. ضروری نیست که همه جلسات یک درس، با روش یادگیری معکوس درتولیدمحتوای الکترونیکی و آموزش مجازی ارایه گردد. در مواردی، حتی می‌توان بخشی از یک جلسه درس را به‌ صورت معکوس اجرا کرد. در شرایطی که ساختار و محتوای درس به‌ گونه‌ایست که می‌تواند موجب تعامل در کلاس ‌شود، نیاز به‌ استفاده از روش کلاس معکوس نیست

جاناتان برگمن معلمی است که در گذشته کلاس معلم محور را دوست داشت اما زمانی که دید دانش آموزانش با معکوس کردن آموزش مجازی و تولیدمحتوای الکترونیکی بیشتر درگیر آموختن می شوند، روش قبلی خود را رها کرد و اکنون بعنوان یکی از دو بنیانگذار شیوه "یادگیری معکوس" شناخته می شود. اصطلاح یادگیری معکوس (Flipped Learning یا کلاس معکوس) در چند سال اخیر در دنیای آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی حسابی سروصدا بپا کرده است و اکنون در اسپانیا، آمریکا، تایوان، کره، چین، ژاپن، هلند و در سراسر دنیا در حال رشد و استقبال است.

تمام معلمانی که در سراسر جهان از روش یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی استفاده می کنند آن را تحولی شگرف در شیوه های آموزشی می دانند که ضمن کم کردن از زمان آموزش، برآیند و نتیجه بهتری دارد. اما درواقع یادگیری معکوس درآموزش مجازی وتولید محتوای الکترونیکی چیست؟

 به بیان ساده یعنی:

در خانه ویدیوهای آموزشی و یا سخنرانی یا تدریس معلم را تماشا کنید و در  کلاس با حضور معلم تکلیف و تمرین را انجام دهید. یا بعبارتی دیگر در سیستم فعلی و رایج، معلم در کلاس آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی  می دهد و دانش آموز در خانه تمرین می کند و تکالیفش را انجام می دهد. اما در یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی وآموزش مجازی ، این فرآیند برعکس شده است یعنی دانش آموز فیلم تدریس معلم را در خانه می بیند و فردا در کلاس و با نظارت معلم تکالیف مربوطه را انجام می دهد.

 یادگیری معکوس در آموزش مجازی  

بنیانگذاران این روش، جاناتان بِرگمن (Jonathan Bergmann) و آرون سَمز (Aaron Sams) هستند که البته خود اذعان می کنند که برخی از معلمان در جاهای دیگر سالهاست که این روش را اجرا می کنند پس آنها خود را خالق و مبدع این روش نمی دانند بلکه می گویند ما پیشگام این روش هستیم.

آنها بر این باور هستند که نقش محوری معلم فقط ارائه اطلاعات به دانش آموز نیست بلکه تسهیل یادگیری است. در فرایند یادگیری یک مبحث، نکته مهم و اولیه و مؤثر، تدریس معلم است، اما در شیوه کنونی آموزشی، تدریس یکبار در کلاس اتفاق می افتد و اگر دانش آموز در آن یکبار، غایب باشد یا حضور ذهن نداشته باشد یا نیازمند توضیح بیشتر باشد یا لازم به تکرار تدریس باشد، یا به هر دلیل دیگری مطلب را دریافت نکند، یادگیری آن مطلب برای او آسان نخواهد بود.

در حالیکه در یادگیری معکوس (تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی )، دانش آموز می تواند تدریس معلم را بارها و بارها تماشا کند، عقب و جلو کند، مکث کند، تمرکز کند، تکرار کند و ذخیره کند. مشکل همیشگی تفاوت های فردی در درک مطلب دیگر وجود نخواهد داشت.

 

هرچند روش یادگیری معکوس در تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی در جهان امروز روش بسیار جدیدی است (شروع از سال 2007) اما بواسطه تکنولوژی سریعاً وارد ایران شده و اکنون برخی معلمان از آن استفاده می کنند. می توان ادعا کرد که روش یادگیری معکوس در تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی معجزه نمی کند و اصلاً شیوه و طرح خاصی ارائه نمی کند بلکه فقط جای تدریس و تمرین را عوض می کند؛ تدریس در خانه و تمرین در مدرسه.

در جهان امروز که شناخت و سواد مجازی و تکنولوژیکی دانش آموزان بالا رفته و در زمانی که انواع کتابها و ویدیوهای آموزشی مورد استفاده و استقبال هستند، پس یادگیری معکوس می تواند به راحتی وارد سیستم آموزشی ما شود. هرچند همانند هر تحول و تغییر جدیدی بهتر است ابتدا با یک درس و یک بخش آغاز شده و به تدریج و به تبع پذیرش دانش آموزان گسترده تر و عمومی تر شود. البته این تغییر بی تردید بسترسازی های ابزاری و فرهنگی را می طلبد بدین شکل که همه دانش آموزان توانایی تماشای فایل های ویدیویی تدریس را در منزل داشته باشند.

این امکان امروزه با وجود تلویزیون های جدید و کامپیوتر و لپ تاپ و تبلت و گوشی های هوشمند و فلش و سی دی و حافظه های جانبی که اکثر دانش آموزان با آن آشنا بوده و در اختیار دارند، دیگر مانع و مشکل به حساب نمی آید.

کلیّت و شرایط و توضیحات تکمیلی در رابطه با هر معلمی می تواند همین امروز با دوربین یا حتی با تلفن همراه هوشمند معمولی از تدریس خود فیلمبرداری نموده و از طریق سایت یا وبلاگ یا فلش یا سی دی و یا شبکه های مجازی و یا باتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی در اختیار دانش آموزانش قرار دهد تا آنها در خانه فیلم را تماشا کرده و در جلسه بعدی تمرینات آن را انجام، بررسی و رفع اشکال نمایند. یا حتی می توان از فیلم تدریس سایر دبیران که در اینترنت موجود است استفاده کرد.

با این روند دیگر نیازی به تمرین و تکلیف منزل نخواهد بود. یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی معجزه نمی کند، اما می تواند تحولی در زمینه یادگیری ایجاد نماید. یا حداقل ارزش این را دارد که یک جلسه کلاسی آن را امتحان نمود.

صاحبنظران آموزش معتقدند اگر منتظر اعلام و تغییر نظام آموزشی توسط دولتها هستید، اگر منتظر برنامه های کلان دولتی هستید، اگر منتظر شیوه نامه ها و دستورات چند صد صفحه ای هستید، روزگار خود را بیهوده سپری می کنید. تحوّل و حرکت از همین کلاسها و توسط همین معلمها اتفاق می افتد نه در سمینارهای رسمی و ساختمان های بلند! این معلمان هستند که تحول ایجاد می کنند.

 

کلاس معکوس دروازه ای به سوی یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی (آنلاین ):

 

کلاس درس یا یادگیری معکوس(FLIPPED LEARNING) یکی از رویکردهایی است که در سال های اخیر بخصوص از سال 2004 نگاه متخصصان و دست اندرکاران آموزش و یادگیری را به خود معطوف کرده و ما در کلاس رایانه دبیرستان مفید با این روش خو گرفته ایم .

کلاس درس معکوس شکلی از یادگیری ترکیبی است (blended learning) اما با یادگیری ترکیبی و یادگیری آنلاین(یادگیری معکوس درتولید محتوای الکترونیکی وآموزش مجازی ) فرق می کند.

بطور خیلی خلاصه در کلاس درس معکوس معلم قبل از شروع کلاس آموزش محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی درس را معمولا به صورت ویدئو یا مطلب در اختیار یادگیرندگان قرار میدهد و در کلاس درس به رفع مشکل و افزایش میزان یادگیری دانش پژوهان متناسب با ویژگی های شناختی و توانایی های شان می پردازد.

 

کلاس معکوس درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی

 

ﺻﺤﺒﺖ از روش های ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﯾﺎددﻫﯽ واﻧﻮاع ارزﺷﯿﺎﺑﯽﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ اﺳﺘﻌﺪاد داﻧﺶآﻣﻮزان و اﺣﺘﺮام ﺑﻪ ﺗﻔﺎوتﻫﺎ ﺑﻮد و ﺑﺤﺚ ﺑﺴﯿﺎر ﺷﯿﺮﯾﻦ. اﻣﺎ در ﭘﺎﺳﺦ ﺑﻪ اﯾﻦ ﺳﻮال ﻣﻌﻠﻤﯿﻦ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ در زﻣﺎن ﻣﺤﺪود ﮐﻼس از روش های ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن و ﻣﺘﻌﺪد و ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻫﻮشﻫﺎی ﭼﻨﺪﮔﺎﻧﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﯿﻢ؟ درﺿﻤﻦ ﺣﺠﻢ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺑﺮﺧﯽ از ﮐﺘﺐ زﯾﺎد اﺳﺖ و ﻓﺮﺻﺖ آﻣﻮزش ﺑﻪ ﯾﮏ روش را ﻧﺪارﯾﻢ ﭼﻪ ﺑﺮﺳﺪ ﺑﻪ ﭼﻨﺪ روش؟

 

در ﯾﺎدﮔﯿﺮی ﻣﻌﮑﻮس داﻧﺶآﻣﻮزان ﻓﯿﻠﻢ ﻫﺎی آﻣﻮزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی را در ﺧﺎﻧﻪ ﻣﯽﺑﯿﻨﻨﺪ وﺗﮑﺎﻟﯿﻒ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽﺧﻮد (ﮐﺎرﺑﺮگ،ﺣﻞ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺳﻮاﻻت، ﺗﻤﺮﯾﻨﺎت آﺧﺮ ﻫﺮ ﻓﺼﻞ) را درﮐﻼس اﻧﺠﺎم ﻣﯽ دﻫﻨﺪ.

 

باتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی ، ﺟﺎی ﺧﺎﻧﻪ وﻣﺪرﺳﻪ ﻋﻮض ﻣﯽ ﺷﻮد.

 

ﺑﻪ ﺑﯿﺎن ﺳﺎده ﯾﻌﻨﯽ داﻧﺶ آﻣﻮزان در ﺧﺎﻧﻪ وﯾﺪﯾﻮﻫﺎی آﻣﻮزﺷﯽ و ﯾﺎ ﺳﺨﻨﺮاﻧﯽ ﯾﺎ ﺗﺪرﯾﺲ ﻣﻌﻠﻢ و یا آموزش مجازی و تولیدمحتوای الکترونیکی را ﺗﻤﺎﺷﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ و درﮐﻼس ﺑﺎ ﺣﻀﻮر ﻣﻌﻠﻢ ﺗﮑﻠﯿﻒ و ﺗﻤﺮﯾﻦ را اﻧﺠﺎمﻣﯽ دﻫﻨﺪ. ﯾﺎ ﺑﻌﺒﺎرﺗﯽ دﯾﮕﺮدر ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻓﻌﻠﯽ و راﯾﺞ، ﻣﻌﻠﻢ درﮐﻼس آﻣﻮزش ﻣﯽ دﻫﺪ و داﻧﺶ آﻣﻮز در ﺧﺎﻧﻪ ﺗﻤﺮﯾﻦ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ و ﺗﮑﺎﻟﯿﻔﺶ را اﻧﺠﺎم ﻣﯽ دﻫﺪ.

اﻣﺎ درﮐﻼس ﻣﻌﮑﻮس، اﯾﻦ ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﺑﺮﻋﮑﺲ ﺷﺪه اﺳﺖ ﯾﻌﻨﯽ داﻧﺶ آﻣﻮز ﻓﯿﻠﻢ ﺗﺪرﯾﺲ ﻣﻌﻠﻢ رادر ﺧﺎﻧﻪ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﺪ و ﻓﺮدا در ﮐﻼس وﺑﺎ ﻧﻈﺎرت ﻣﻌﻠﻢ ﺗﮑﺎﻟﯿﻒ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ را اﻧﺠﺎم ﻣﯽدﻫﺪ.

درﮐﻼس ﻣﻌﮑﻮس (با تولیدمحتوای الکترونیکی و آموزش مجازی )ﺟﺎی ﺧﺎﻧﻪ و ﻣﺪرﺳﻪ ﻋﻮض ﻣﯽ ﺷﻮد.در ﺧﺎﻧﻪ ﺗﻮﺳﻂ وﯾﺪﯾﻮﻫﺎی آﻣﻮزﺷﯽ ﮐﺎر ﺗﺪرﯾﺲ اﻧﺠﺎم ﻣﯽ ﺷﻮد و در ﻣﺪرﺳﻪ ﺑﻪ ﺣﻞ ﺗﻤﺮﯾﻨﺎت و ﺗﮑﺎﻟﯿﻒ ﭘﺮداﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد. در اﯾﻦ ﻧﻮع ﮐﻼس ﻓﺮض ﺑﺮ اﯾﻦ اﺳﺖ ﮐﻪآﻣﻮزش ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﮐﻪ اﻏﻠﺐ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺳﺨﻨﺮاﻧﯽ ازآن ﯾﺎدﻣﯽ ﺷﻮددرﮐﻼس ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﻧﻔﺮات زﯾﺎدﮐﺎراﯾﯽ ﻧﺪارد.

 

یادگیری معکوس درتولیدمحتوای الکترونیکی

 

ﻟﺬا ﺑﺎ اﺗﺨﺎذ اﯾﻦ ﺷﯿﻮه ﺳﻌﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد ﮐﻪ از ﻃﺮﯾﻖ ﻓﯿﻠﻢ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﻌﻠﻢ ﺳﺎﺧﺘﻪ اﺳﺖ ﻓﺮﺻﺘﯽ ﺑﺮای آﻣﻮزش ﭼﻬﺮه ﺑﻪ ﭼﻬﺮه و ﺗﺠﺎرب ﯾﺎدﮔﯿﺮی ﻣﻌﻨﯽدار ﺗﺮ وﻏﻨﯽﺗﺮ ﺑﺮای داﻧﺶآﻣﻮزان اﯾﺠﺎد ﺷﻮد. در اﮐﺜﺮ ﮐﻼﺳﻬﺎی ﻓﻌﻠﯽ، ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ زﻣﺎن ﮐﻼس را آﻣﻮزش ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﻣﻌﻠﻢ (آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی )ﺑﻪ ﺧﻮد اﺧﺘﺼﺎص ﻣﯽ دﻫﺪ. ﺣﺎل ﺳﻮال ﺑﻪ وﺟﻮد ﻣﯽ آﯾﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﮐﻼس ﻣﻌﮑﻮس زﻣﺎن آزاد ﺷﺪهﮐﻼس را ﭼﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﺮد؟

 

ﺑﺎ ﮐﻤﯽ دﻗﺖ در ﺗﻌﺮﯾﻒ دوم ﻣﯽ ﺗﻮان ﺟﻮاب ﺳﻮال را ﭘﯿﺪا ﮐﺮد. ﻓﻀﺎی ﮐﻼس ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺑﻪ ﻣﺤﯿﻂ آﻣﻮزﺷﯽ ﭘﻮﯾﺎ وﺗﻌﺎﻣﻠﯽ ﻣﯽﮔﺮدد ﻓﻀﺎﯾﯽﮐﻪ ﻣﻌﻠﻢ داﻧﺶ آﻣﻮزان را ﺑﺮای ﺑﻪ ﮐﺎرﺑﺮدن ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ و ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺧﻼﻗﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﻣﻮﺿﻮع آﻣﻮزﺷﯽ راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺣﺎل ﻣﯽ ﺗﻮان ﺑﻪ ﯾﮑﯽ از ﭼﺮﺧﺶ ﻫﺎی ﺗﺤﻮل آﻓﺮﯾﻦ در ﺳﻨﺪ ﺗﺤﻮل ﺑﻨﯿﺎدﯾﻦ ﻧﯿﺰاﺷﺎره ﮐﺮد. در ﺳﻨﺪ، ﻧﻘﺶ ﻣﻌﻠﻢ از آﻣﻮزش دﻫﻨﺪه ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ، ﺑﻪ ﻫﺪاﯾﺘﮕﺮ و ﺗﺴﻬﯿﻞ ﮐﻨﻨﺪه ﯾﺎدﮔﯿﺮی ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ.

می دانیم که عناصر سه گانه یک آموزش مطلوب درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی ؛ رابطه، محتوا و کنجکاوی می باشد. در نظام آموزشی فعلی با تاکید بیش از حد بر محتوای دروس ،دو عنصر دیگر مورد غفلت واقع شده است. آزمون ها و برنامه های درسی استاندارد،مجالی برای پرورش کنجکاوی و ایجاد رابطه نمی گذارند.

 

عنصر اول رابطه درتولید محتوای الکترونیکی وآموزش مجازی :

 

یکی از عناصر اساسی تدریس، بدون تردید برقراری رابطه معلم با شاگرد است.تدریس اساسا تعاملی انسانی است که شوق و علاقه دانش آموزان را شعله ور می کند.دانش آموزان می دانند که به معلم،بیش از محتوا نیاز دارند.دانش آموزان به معلمان مقبول و محبوب،به معلمان حرفه ای، مشتاق و دلسوز نیاز دارند که عشق به فضیلت ها را در آن ها شعله ور کند. تعامل چهره به چهره رابطه ای می سازد که نمی توان آن را در محیط آنلاین (محیط آموزش مجازی )،چاپی یا فضاهای دیگر، بازتولید کرد . بنابراین معلمان می توانند با ایجاد رابطه مثبت با دانش آموزان، از زمان کلاس خود برای غنی تر کردن یادگیری و تعامل چهره به چهره بهره گیرند.

 

عنصر دوم کنجکاوی درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی :

 

از کنجکاوی به عنوان یکی از حلقه های مفقوده نظام آموزشی می توان یاد کرد .نظام فعلی آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی  صرفا با محتواهای از پیش طراحی شده توسط گروه های تدوین و تالیف، فرصت پیگیری علائق دانش آموزان را از بین برده است .فقط مطالبی آموزش داده می شود که به صورت کتاب درسی،راهنمای برنامه درسی و استاندارد درآمده باشند که لازم هست ولی کافی نمی باشد. آیا کلیت دانش،همین مطالبی است که در محتواهای درسی آمده؟آیا دانش آموزان ما فقط چیزهایی را باید کشف کنند که در گذشته توسط دیگران کشف شده است؟و... کلاس معکوس فرصت ایجاد زمانی برای جستجو در موضوعات مورد علاقه برای دانش آموزان فراهم می کند. خوشبختانه در ساختار برنامه درسی ملی ساعاتی برای پرداختن به مطالب و محتواهایی به غیر از کتب درسی پیش بینی شده است.

دانش آموزان باید یادگیری را از راههای مختلف بیازمایند.آنان باید به جایی برسند که موضوع یادگیری را خود انتخاب کنند و شاید یکی از وجوه تسمیه عبارت "یادگیری معکوس  درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی " همین باشد.

 

عنصر سوم محتوا درتولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی :

 

در خصوص عنصر سوم(محتوا)هم فقط به این نکته اشاره می شود که معلمان می توانند از محتوا به عنوان معبری برای گذر از فرآیند آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی برای برانگیختن شوق دانش آموزان برای آموختن بیشتر استفاده کنند و این مطلب هم باز می تواند وجه تسمیه دیگری از عبارت"یادگیری معکوس" باشد.

 

مولف : مریم اسماعیلی 

دوره های آموزش تولید محتوا
 

دوره های آموزش تولید محتوای الکترونیکی ویژه ساخت آموزشهای مجازی

 

دوره آموزش تولید محتوای الکترونیکی

◆ دوره آموزش سناریونویسی

◆ دوره آموزش ساخت پادکست آموزشی

 دوره آموزش ساخت فیلم آموزشی

 دوره آموزش ساخت محتوای تعاملی( ساخت محتوای SCORM )

◆  دوره آموزش ساخت اپلیکیشن آموزشی Android

◆ کوچینگ تولید محتوای الکترونیکی

برای ثبت نام در دوره های تولید محتوای الکترونیکی مراحل زیر را انجام دهید:

✔ تماس با محتوای نو

✔ مشاوره با مسئول ثبت نام دوره ها

✔ در صورت تمایل مشاوره با مدرس دوره ها و ارائه اطلاعات به مدرس دوره جهت اثربخش شدن دوره آموزشی و تنظیم سرفصلها مطابق با نیاز شما 

✔ ثبت نام نهایی و واریز شهریه دوره

✔ برنامه ریزی دقیق روز و تاریخ برگزاری دوره

✔ شروع کلاسها طبق برنامه ریزی

 

دوره های آموزش تولید محتوا، تبلیغات انلاین ، بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ

 

دوره آموزش تولید محتوا

 

◆ دوره آموزش مفاهیم تخصصی سئو و دیجیتال مارکتینگ 

 دوره آموزش مقاله نویسی سایت و نوشتن توضیحات صفحات محصول سئو شده

◆ دوره آموزش ساخت پوستر تبلیغاتی

◆ دوره آموزش ساخت پادکست تبلیفاتی

 دوره آموزش ساخت فیلم تبلیغاتی و فیلم معرفی محصولات و فیلم معرفی خدمات

◆ کوچینگ تولید محتوا

برای ثبت نام در دوره های تولید محتوا ویژه سئو ، تبلیغات اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ مراحل زیر را انجام دهید:

✔ تماس با محتوای نو

✔ مشاوره با مسئول ثبت نام دوره ها

✔ در صورت تمایل مشاوره با مدرس دوره ها و ارائه اطلاعات به مدرس دوره جهت اثربخش شدن دوره آموزشی و تنظیم سرفصلها مطابق با نیاز شما 

✔ ثبت نام نهایی و واریز شهریه دوره

✔ برنامه ریزی دقیق روز و تاریخ برگزاری دوره

✔ شروع کلاسها طبق برنامه ریزی

مطالب پیشنهادی
 

 

هوش مصنوعی وب سایت محتوای نو ، مطالب زیر را به شما پیشنهاد میدهد :

◆ آموزشگاه مجازی و دانلود محتوای الکترونیکی
◆ تخفیف 50 درصدی سامانه LMS به مدارس تا پایان شهریور 97
◆ آموزش تولید محتوای الکترونیکی و دیجیتال مارکتینگ
◆ دانلود محتوای الکترونیکی و آموزش خانگی
◆ آموزشگاه مجازی و دانلود محتوای الکترونیکی

 

تمام مقاله های سایت
 

 

تماس با ما
■ آدرس : تهران،میدان ولیعصر،کوچه ولدی-پلاک24-واحد7
■ تلفن : 88476788-021
■ پشتیبانی در ساعات اداری(10 صبح الی 16 عصر): 09191195991
ویزیت : روزهای پنجشنبه با هماهنگی قبلی امکان پذیر است

آموزش تولید محتوا آموزش تولید محتوا آموزش تولید محتوا

سفارش تولید محتوا


■ سفارش تولید محتوای الکترونیکی


■ سفارش تولید محتوا


دوره های جامع آموزش تولید محتوا


■ آموزش تولید محتوای الکترونیکی آموزشی


■ آموزش تولید محتوا ویژه تبلیغات آنلاین


درباره محتوای نو


ما در حوزه های زیر فعال هستیم:

■  تولید محتوای الکترونیکی ویژه آموزش مجازی و کلاس معکوس

■ تولید محتوا ویژه کسب وکارها و دیجیتال مارکتینگ

■ تولید انواع نرم افزار های آموزش مجازی

■ توانمند سازی سازمانها و موسسات و اشخاص در حوزه تولید محتوا

■ کمک به سازمانها در قالب کوچینگ و مربیگری در راستای تولید محتوا و استقرار انواع سامانه و نرم افزار آموزش مجازی

آشنایی با تولید محتوا


■ محتوای الکترونیکی چیست


■ تولید محتوا چیست


لینکهای مرتبط با تولید محتوا


■ دانلود نمونه محتوای الکترونیکی


■ هزینه تولید محتوای الکترونیکی


دوره های فناوری اطلاعات


■ آموزش طراحی وب سایت (مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)


■ آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید(مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)


■ آموزش ساخت وب اپلیکیشن(مقدماتی ، متوسط ، پیشرفته)